Ogrodzenie gabionowe – jak je wykonać?

Dodane przez: jarek-ksupico.pl W: Category 1 Na: Komentarz: 2 Trafienie: 654

Myślisz o postawieniu ogrodzenia w ciekawej formie, ale nie wiesz od czego zacząć? Czy potrzebne są fundamenty i jak postawić kosze? Jak wykonać ogrodzenie gabionowe? Właśnie o tym możecie przeczytać poniżej.

Ogrodzenie gabionowe – słowo przypomnienia

Jak już pisaliśmy w innym naszym artykule, słowo gabion pochodzi z jęz. włoskiego od słowa „gabbione” i oznacza dużą klatkę. Jest częścią konstrukcji metalowego ogrodzenia. Składa się z dużych, siatkowych koszy, do których wsypuje się kruszywo. Gabion często powstaje ze stalowego drutu. Ze względu na trwałość i ładny design, gabiony są nierzadko wykorzystywane jako wzmocnienie rozmaitych konstrukcji w przestrzeni publicznej.

Ogrodzenie gabionowe – co należy wiedzieć?

Jeśli chodzi o montaż ogrodzenia gabionowego, warto, by wykonała go rzetelna firma. Wymaga to bowiem doświadczenia, narzędzi i zajmuje niemało czasu. Istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Gabiony mogą przecież ważyć kilka ton i ze względów bezpieczeństwa muszą stać stabilnie. Równie istotne jest poprawne skręcenie koszy oraz wypełnienie ich materiałem nie niszcząc drutu i bez deformacji konstrukcji. Dlatego wielu zlecających stawia na kupno materiałów razem z usługą w zakresie posadowienia oraz montażu i wypełnienia koszy.

Posadowienie ogrodzenia

W tego typu ogrodzeniach przeważnie umieszcza się 10-20 cm gabiony, zatem nieco cieńsze niż te, które są stosowane na murki oporowe. Można je więc spokojnie postawić na małej i średniej parceli. Na ogół mocowane są one na słupkach betonowanych w podłożu, stabilizujących panele od wewnątrz. Jeśli teren w linii ogrodzenia jest utwardzony i płaski, nie trzeba stosować betonu pod ogrodzeniem. Wylewka może jednak pomóc uzyskać mocne posadowienie i odpowiednie wypoziomowanie.

Duże kosze na murki oporowe montuje się często bez fundamentu i na zagęszczonym podłożu. Ustawia się je także na różnej wysokości, poziomując teren pod poszczególnymi gabionami. Powstają one z połączenia panelu przedniego, tylnego i bocznych stosując do tego celu druciane spinki oraz odpowiednio rozmieszczone wewnątrz gabionów łączniki poprzeczne, zapobiegające ich wybrzuszaniu się.

Następnie kosze łączy się ze sobą śrubami i przymocowuje do zabetonowanych słupków stabilizacyjnych, przy użyciu łącznika oraz docisku. Wszystkie elementy do montażu oraz słupki powinny znajdować się w zestawie. Instrukcja producenta powinna zawierać informacje dotyczące sposobu montażu i ilości słupków, łączników itd., przypadającej na jeden kosz.

Wypełnianie ogrodzenia

Finalny etap prac polega na wsypaniu do gabionów wypełnienia. Może to być kamień (marmur, granit, otoczaki itp.), kostka brukowa, kruszywo, kora, szkło i inne materiały. Można również zastosować pozostałości z budowy domu tj. gruz. Zalecane jest łączenie różnych materiałów do wypełnienia gabionów, by osiągnąć pożądany efekt wizualny.

Użycie niewielkich elementów jest możliwe po dobraniu właściwej gęstości siatki. To również wymaga wiedzy, zaangażowania i doświadczenia. Należy ułożyć materiał precyzyjnie tak, by uzyskać całkowite ukrycie słupów stabilizacyjnych i szczelną przegrodę, bez prześwitów. Żeby osiągnąć dobry efekt wizualny, trzeba postawić na ukazanie kształtu oraz rozmiaru kamieni.

Wypełnienie można wsypywać wiadrami, jednak korekta ręczna, choć zajmuje sporo czasu, umożliwi uzyskanie lepszego rezultatu. Kosze warto wypełnić do samej góry. Ich ścianki podczas robót powinno się zabezpieczyć od wewnętrznej strony styropianem lub tekturą, by przeciwdziałać uszkodzeniu warstwy ochronnej (ocynku). Pamiętajmy, że wrzucając masywny materiał, łatwo jest także zniszczyć łączniki poprzeczne wewnątrz koszy.

Wykonaj swoje ogrodzenie z Supico

Postaw na wyjątkową trwałość i solidność. Wykonaj swoje ogrodzenie z materiałów Supico. Wieloletnie doświadczenie i obszerna wiedza branżowa sprawia, że często jesteśmy pierwszym wyborem. Skontaktuj się z nami już dzisiaj!

Komentarze

Utworzono dnia piątek, grudnia 16, 2022 Dodane przez ha cong tien Link do komentarza
At Nulla id tincidunt ut sed semper vel Lorem condimentum ornare. Laoreet Vestibulum lacinia massa a commodo habitasse velit Vestibulum tincidunt In
Utworzono dnia piątek, grudnia 16, 2022 Dodane przez ha cong tien Link do komentarza
At Nulla id tincidunt ut sed semper vel Lorem condimentum ornare. Laoreet Vestibulum lacinia massa a commodo habitasse velit Vestibulum tincidunt In

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło