Projekt ogrodzenia – czy uwzględniać w nim rośliny?

Dodane przez: jarek-ksupico.pl W: Sub Category 1 Na: Komentarz: 0 Trafienie: 61

Budowa domu to nie lada inwestycja pochłaniająca mnóstwo czasu, pracy i pieniędzy. Efekty jednak zawsze przynoszą radość, bowiem posiadanie własnego miejsca na ziemi raduje duszę oraz ciało. Następnym krokiem w drodze do upiększania posesji jest przygotowanie projektu ogrodzenia, który będzie stanowił integralną całość. Należy pamiętać, że ogrodzenia to punkt strategiczny łączący funkcję ochronną, komunikacyjną i reprezentacyjną.

Projekt ogrodzenia pomocą w aranżacji otoczenia

Stworzenie pięknego ogrodzenia to trudna sztuka. Ciężko bowiem znaleźć rozwiązania, które będą dla nas w 100% zadowalające, dlatego też tak potrzebne jest przygotowanie projektu ogrodzenia, które uwzględni wszelkie nasze pomysły. Profesjonalny projektant, posiadający lata doświadczeń oraz wiedzę pomoże nam wybrać rozwiązania odpowiadające naszym oczekiwaniom, które jednocześnie będą idealnie współgrały z wyglądem domu oraz reszty posesji. Spójność stylistyczna ma ogromne znaczenie, bowiem pierwszym co widzimy, odwiedzając znajomych to ich prywatna przestrzeń. To na jej podstawie jesteśmy w stanie wnioskować o tym, jaki ktoś ma gust, co lubi, jakim jest człowiekiem.

Czy możesz posadzić co chcesz przy granicy działki?

Mając za ogrodzeniem sympatycznego sąsiada, z reguły zwykły płot wystarcza. Problem pojawia się, gdy na horyzoncie ukazuje nam się ktoś, kogo nie szczególnie chcemy oglądać i naszym jedynym marzeniem jest zasłonienie tego widoku. W takim przypadku dobrym pomysłem jest ogrodzenie gabionowe, którego specyficzny wygląd pozwala odseparować naszą działkę od sąsiedniej. Dodatkowo można pokusić się o posadzenie wokół ogrodzenia tui lub iglaków. Należy jednak pamiętać, że ich wysokość po kilku latach może wynieść nawet klika metrów, co skutkuje nadmiernym zacienieniem zarówno naszej działki, jak i sąsiedniej. Wówczas na wniosek nieznośnego sąsiada sąd może nakazać nam przyciąć rośliny do określonej wysokości.

Co więc najlepiej posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Jednoznaczne określenie, które rośliny wybierać do sadzenie wzdłuż żywopłotu jest wręcz niemożliwe. Wszystko zależy od indywidualnych kryteriów zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Mogą one bowiem pełnić różne funkcje, np.:

  • ochraniać przed hałasem, gdy dom znajduje się przy bardzo ruchliwej ulicy,
  • ochraniać przed kurzem, gdy posesja znajduje się przy drodze gruntowej,
  • zasłaniać przed sąsiadami, gdy domu są umiejscowione blisko siebie,
  • zakrywać niedoskonałości ogrodzenia,
  • zasłaniać gorsze miejsca na posesji.

Projekt ogrodzenia – co wybrać?

  • Na kurz i hałas najlepszą ochroną będą gęste, zielone rośliny o drobnych liściach lub igłach. Będą one pochłaniać oraz rozpraszać wszelkie pyłki oraz niechciane dźwięki. W tym przypadku dobrze sprawdzą się szpalery tui i świerków, które można posadzić przy ogrodzeniu panelowym. Do ogrodzeń gabionowych lepsze będą pnące się krzewy.
  • Na zamaskowanie niedoskonałości idealnie sprawdzą się sosny i tuje posadzone wzdłuż ogrodzenia. Odwracają one skutecznie uwagę przechodniów oraz sąsiadów od mniej atrakcyjnych widoków.
  • Na zachowanie prywatności warto posadzić krzewy i pnącza, które będą dodatkowo przy solidnym ogrodzeniu. Taka podwójna ochrona to gwarancja bezpieczeństwa na lata.

Jak więc widać roślinność to kwestia indywidualna i projekt ogrodzenia powinien ją uwzględniać. Nie jest to jednak konieczne. Jedyne, o czym należy pamiętać to wybór odpowiedniego ogrodzenia, które spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło