Budowa ogrodzenia – jakie przepisy warto znać?

Dodane przez: jarek-ksupico.pl W: Sub Category 1 Na: Komentarz: 0 Trafienie: 58

Łacińska paremia prawnicza głosi: ingorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi. Warto zadbać, by budowa ogrodzenia przebiegała zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi. Tutaj potrzebne jest rozeznanie takich kwestii jak: dopuszczalna wysokość ogrodzenia i jego odległość od drogi czy granicy działki oraz pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy. Poznaj te przepisy.

Budowa ogrodzenia – czy wymaga pozwolenia lub zgłoszenia?

Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia. Dokument ten może być jednak niezbędny, jeśli ogrodzenie jest w formie muru oporowego, czyli podtrzymującego grunt przed osunięciem. Co więcej, budowa wymaga uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, jeśli ogrodzenie ma być postawione na działce lub przy budynku wpisanym do rejestru zabytków.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia, jeśli jego wysokość przekracza 2,2 m. Zgłoszenie jest również wymagane jeśli ogrodzenie znajduje się bezpośrednio przy drodze gminnej lub powiatowej. W zgłoszeniu tym należy uwzględnić rodzaj, zakres, termin rozpoczęcia prac oraz sposób ich wykonywania. Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane musi być potwierdzone odpowiednim oświadczeniem. Jeśli urząd tego wymaga, do zgłoszenia należy dołączyć też szkice lub rysunki.

Budowa ogrodzenia – kiedy i gdzie ją zgłosić?

Zgłoszenie budowy w urzędzie lub starostwie należy złożyć nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem prac. Jeśli w tym czasie administracja nie zgłosi sprzeciwu, możesz przystąpić do budowy. Sprzeciw może zaistnieć, jeśli planowane ogrodzenie narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Takie zgłoszenie jest aktualne przez 3 lata. Budowa ogrodzenia bez zgłoszenia (pomimo takiego obowiązku) zostanie uznana za samowolę budowlaną. Grozi za to kara w postaci grzywny, rozbiórki lub nakazu uiszczenia opłaty legalizacyjnej

Odległość ogrodzenia od drogi

To, jaka powinna być minimalna odległość obiektów budowlanych od dróg zapisane jest w Ustawie o drogach publicznych. Warto jednak zauwazyć, że ogrodzenie np. wokół domu nie jest uznawane za obiekt budowlany i wystarczy, by znajdowało się ono w granicach działki. Inna sytuacja jest z ogrodzeniem wokół działki niezabudowanej. Ogrodzenie to może mieć charakter obiektu budowlanego i powinno znajdować się w następującej odległości:

  • 8 m. od drogi wojewódzkiej lub powiatowej,
  • 6 m. od drogi gminnej.

Odległość od granicy działki

Nie ma przepisów określających odległość, którą należy zachować pomiędzy ogrodzeniem, a granicą działki. Istotne jest to, by płot jej nie przekraczał. Budowa ogrodzenia jest również możliwa w linii, która wyznacza granicę działek. Tutaj jednak potrzebna jest zgoda sąsiada. Jeśli ogrodzenie będzie się znajdowało przy ulicy, nie może przekraczać linii rozgraniczających drogę. W przypadku ogrodzenia działki od strony skrzyżowania ulic administracja może nakazać ścięcie narożnika dla lepszej widoczności a co za tym idzie – bezpieczeństwa kierowców. Wniosek o naruszenie granicy działki należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta.

Zbuduj swoje ogrodzenie z Supico

Decydując się na produkty Supico zyskujesz świetne jakościowo ogrodzenie. Trwałość i niezawodność, bardzo prosty montaż, atrakcyjna cena – to tylko niektóre zalety siatki ogrodzeniowej, paneli ogrodzeniowych czy siatki leśnej Supico. Zbuduj z nami idealne ogrodzenie, chroń swoją posesję i miej świadomość istnienia przepisów prawnych z tym związanych. Odbierz korzyści płynące z wyboru Supico.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło